zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki
Średniowieczne kosmetyki wykonane przez LAWENDOWO Budków to naturalne kosmetyki, kosmetyki bez chemii, to także lniany ręcznik do suszenia włosów; rekonstrukcja historyczna Dąbrówno
24 września 2020

Turniej Rycerski w Dąbrównie i średniowieczne kosmetyki

Średniowieczny upał

Działdowskie Bractwo Rycerskie zaprosiło kram LAWENDOWO Budków do udziału w Turnieju Rycerskim o skrzynię Wójta Gminy Dąbrówno, który odbywał się w dniach 8-9 sierpnia 2020. Pomimo trwającego reżimu sanitarnego związanego z COVID-19 impreza się odbyła, ale obóz rycerski oraz wioskę rzemieślników ograniczono do kilku uczestników. Pogoda cudna, no może zbyt cudna… 35 stopni C w cieniu. Takie regionalne, średniowieczne ocieplenie.

Moje naturalne kosmetyki zabezpieczyłam przed lejącym się z nieba żarem: przewiozłam je w styropianowych transportowych termosach z wkładami chłodzącymi, żeby nie straciły naturalnych właściwości (nie zmieniły konsystencji oraz aby się nie zepsuły). Średniowieczne kosmetyki naturalne, które wytwarzam, nie posiadają w swoim składzie żadnych konserwantów. Kosmetyki te mają same naturalne oleje i masła roślinne, więc ważne aby nie uległy zjełczeniu na słońcu i od temperatury. Termosy bardzo dobrze ochroniły je przed warunkami atmosferycznymi i ułatwiły transport.

Tym razem ze względu na upał, nie pojechały ze mną ukochane owczarki podhalańskie z Aroniowej Doliny (FCI)  – nie chciałam ich męczyć a dodatkowo Bystra była już w zaawansowanej ciąży.

 

Średniowieczne kosmetyki LAWENDOWO Budków

W Średniowieczu kosmetyki były w 100% naturalne. Na kramie LAWENDOWO Budków prezentowałam między innymi mydło wykonane według średniowiecznych receptur, czyli … wykonane z popiołu – ługu potasowego oraz łoju wołowego. Takie mydło średniowieczne ma zupełnie inną konsystencję niż znane nam mydła w kostce. Pierwsze mydła były mieszaniną popiołu drzewnego i tłuszczów zwierzęcych lub roślinnych (w krajach arabskich i Basenu Morza Śródziemnego). Legenda o powstaniu mydła przywołuje historię powstania mydła… ludy pierwotne składały ofiary całopalne, tłuszcz z popiołem był spłukiwany przez deszcze do pobliskiej rzeki, gdzie kobiety robiły pranie, które doskonale wyczyściło się w takiej wodzie. Takie „mydło” doskonale usuwało brud z ubrań a do zabiegów higienicznych używano ziół i gorącej wody/pary. Wbrew powszechnemu mniemaniu, to plemiona barbarzyńskie Germanów i Gallów nauczyły Rzymian stosowania mydła do mycia ciała. Wytwórcami mydła byli Arabowie (rejon obecnego miasta Aleppo – najsłynniejsze na świecie mydło, które powstaje na bazie wody morskie, oliwy z oliwek i oleju laurowego oraz na Półwyspie Iberyjskim). Ludy Północy do wyrobu mydła używały tłuszczów zwierzęcych jako łatwo dostępnych, a dla uatrakcyjnienia zapachu z czasem zaczęto dodawać aromatycznych ziół, które miały poprawić zapach mydła. Wytwarzanie mydła polegało na połączeniu tłuszczy z ługiem otrzymanym z popiołu a następnie gotowaniu go kilka dni. Taką powstałą mazię wylewano do form i przeznaczano do długiego leżakowania. Ponieważ trudno było w takich warunkach dokładnie obliczyć proporcje ługu do tłuszczu, nierzadko  takie mydło jełczało i wydzielało nieprzyjemny zapach, który próbowano „zamaskować” dodając do mydła aromatyczne zioła.

Oprócz prezentacji średniowiecznego mydła na kramie LAWENDOWO Budków oferowałam naturalne akcesoria kąpielowe m.in. lawendowy lniany ręcznik do suszenia włosów – hit dla „włoso-maniaczek”. Można go było od razu wypróbować po kąpieli w jeziorze Dąbrowa Wlk. (Turniej Rycerski odbywał się tuż przy plaży miejskiej). Len o prostym splocie nie szarpie łusek włosa, nie powoduje załamań i splątania włosów. Jest to bardzo istotne dla posiadaczek włosów delikatnych i łamliwych. Nasze babki używały tylko lnianych ręczników, zero odżywek – tylko ocet do płukania włosów i mydło w kostce do mycia włosów oraz zioła do płukania. Łuski włosów podczas mycia w ciepłej wodzie otwierają się i włos wydaje się szorstki w dotyku. Ocet (np. jabłkowy lub z innych owoców) dodany do wody do ostatniego spłukiwania powoduje, że łuski włosów zamykają się, a włosy doskonale się układają, są delikatne i błyszczące. Osuszone delikatnie ręcznikiem lnianym o płaskim splocie, wspaniale się układają oraz dają się łatwo rozczesać.

Mój kram LAWENDOWO Budków odwiedzali wczasowicze spędzający urlop w Dąbrównie i okolicach oraz mieszkańcy. Na Turnieju Rycerskim spędziłam cudownie czas na rozmowach z przemiłymi ludźmi, którzy przyszli podziwiać rycerzy. Miłe wczasowiczki przetestowały mój miodowy kremik … i wróciły po kolejne zakupy.

 

Turniej Rycerski w Dąbrównie

Turniej Rycerski odbył się w Dąbrównie na placu przy Barze nad Rzeczką pomimo „szalejącego upału”. Była to kameralna i przesympatyczna rekonstrukcja historyczna. Podziwiam rycerzy, którzy w ciężkiej zbroi ważącej ok. 35-55 kg, w ubraniach ochronnych w pełnym słońcu stają na udeptanej ziemi aby pokazać widowisko dla turystów. Żaden się nie skarżył, żaden się nie wycofał, żaden się nie poddał! Na Turnieju Rycerskim można było oglądać m.in. Turniej Łuczniczy o złoty pas, walki rycerskie 1x1 oraz drużynowe, bitwę z pokazem artyleryjskim (robił wrażenie) a wieczorem podziwiać przepiękny pokaz fireshow w wykonaniu Grupy Artystycznej IGNIS. Odważni mogli na koniu (drewnianym ) wykazać się zręcznością w posługiwaniu się kopią – dzieci z przejętą miną „walczyły” a tatusiowie napędzali z radością konika (zresztą dorośli też konno w ten sam sposób jeździli i mieli nie mniejsze emocje). Dla osób chętnych rozwinąć się intelektualnie p. Zbyszek Tomaszewski przygotował ciekawy pokaz gier i zabawek historycznych. Na mnie wywarły największe wrażenie jego przepiękne figurki rycerzy pieszych i na koniu. 

Dąbrówno to urocze miasteczko niedaleko Działdowa, położone pomiędzy jeziorami Dąbrowa Wlk. i Dąbrowa Mł. Plac bojowy położony jest tuż przy jeziorze, obok znajduje się Bar nad Rzeczką oraz wypożyczalnia kajaków. Woda czysta i cieplutka, spokój, cisza i tylko szczęk mieczy oraz odgłos lanego piwa …A wieczorem można było pójść na molo, wykąpać się w jeziorze przy blasku księżyca i gwiazd. Już tęsknię za kolejną edycją Turnieju Rycerskiego w Dąbrównie, uroczymi rycerzami z Działdowskiego Bractwa Rycerskiego i pięknymi damami dworu!

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste