zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki

NATURALNA SÓL DO KĄPIELI TO DOSKONAŁY RELAKS WE WŁASNYM DOMU

NATURALNA SÓL DO KĄPIELI 

 

Sól do kąpieli - historia

Z historii znamy wiele osób, które zażywały kąpieli w solankach nie tylko dla poprawienia urody, ale przede wszystkim dla zdrowia. W Polsce średniowiecznej znane były kąpiele w wodzie solankowej, którą leczyła się z niepłodności Judyta, żona króla Władysława Hermana (matka Bolesława Krzywoustego), jak również królowa Jadwiga Andegaweńska, która jeździła do Buska w nadziei powicia potomka. Również królowi Stefanowi Batoremu lekarz nadworny zalecał kąpiele dla celów zdrowotnych. Największy rozkwit lecznictwa w kąpielach solankowych nastąpił w XVIII i XIX w., wśród znanych postaci historycznych stosujących terapie w solankach można znaleźć Bolesława Prusa, Ignacego Paderewskiego, Stefana Żeromskiego czy Fryderyka Chopina.

 

Naturalna sól do kąpieli - właściwości

Naturalna sól do kąpieli (sól z Morza Martwego, sól magnezowa, sole mineralne z np. kopalni soli w Polsce) doskonale odpręża i relaksuje, poprawia krążenie, naturalnie oczyszcza skórę, łagodzi stany zapalne skóry (trądzik, łuszczycę). Podczas ciepłej kąpieli w wodzie solankowej dochodzi do mineralizacji skóry, mięśnie się rozluźniają, dzięki czemu taka relaksująca kąpiel łagodzi ból i zmęczenie organizmu, skóra staje się elastyczna i miła w dotyku. Jak powszechnie się przyjmuje, podczas zażywania gorących kąpieli pierwiastki zawarte w solance wchłaniają się przez skórę. Z tego też powodu kąpiel w naturalnych solach kąpielowych jest najprzyjemniejszą formą uzupełniania niedoborów minerałów.

 

Sól do kąpieli sposób użycia

Do wanny należy wsypać odpowiednią ilość soli do kąpieli, wymieszać i zanurzyć się w relaksującej, ciepłej solance. Zabieg domowego spa w naturalnej soli do kąpieli korzystnie jest wykonać w możliwie najcieplejszej do wytrzymania wodzie - zazwyczaj powinna mieć ona temperaturę w przedziale 36-38 0C (jednak niezbyt gorącej, zwłaszcza dla osób z problemami sercowo-krążeniowymi niewskazane jest stosowanie gorących i długich kąpieli). Ciepło powoduje „otwarcie” porów skóry, a to pozwala na głębsze wnikanie minerałów zawartych w solance. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 20 minut i nie krócej niż 15 minut. W tym czasie skóra wchłania dobroczynne minerały. Po kąpieli nie spłukujemy ciała, najlepiej pozostawić skórę wilgotną do wyschnięcia lub delikatnie (dotykając, nie trąc) wytrzeć ciało ręcznikiem.

KĄPIEL Z SOLĄ MAGNEZOWĄ I LAWENDĄ

Lawendowa magnezowa sól do kąpieli zawiera gorzką magnezową sól, suszone kwiaty lawendy oraz fioletową naturalną mikę (barwnik naturalny).

 

Jak działa naturalna sól do kąpieli z magnezem

Naturalna sól do kąpieli zawiera magnez (ma właściwości relaksujące i odprężające), który aplikowany podczas domowego spa jest najskuteczniejszą i najprzyjemniejszą formą przyjmowania tego pierwiastka (ponieważ dobrze w ten sposób się wchłania). Zastosowane w kosmetyku naturalne składniki dodatkowo odżywiają skórę, która po relaksującej kąpieli nie jest napięta ani wysuszona.

Przy bolących mięśniach (np. po intensywnym wysiłku fizycznym lub po ciężkim dniu, gdy głowa „pęka”, a mięśnie karku są napięte i twarde jak żelazo) polecam gorącą kąpiel w soli magnezowej maksymalnie przez 20 minut. Ciało zanurzone w gorącej wodzie z naturalną solą magnezową do kąpieli uzupełnioną lawendą bardzo szybko się odpręża. Mięśnie ulegają rozluźnieniu i ból ustępuje. Taka kąpiel wykonana wieczorem przed snem gwarantuje spokojny i relaksujący długi wypoczynek, po którym wstajemy wypoczęci (przetestowałam na sobie!).

Należy zwrócić uwagę, żeby taka relaksująca kąpiel miała miejsce w wodzie gorącej, jednak nie dłużej niż przez 20 minut. Ciepło powoduje bowiem rozszerzenie naczynek krwionośnych i dłuższe przebywanie w gorącej kąpieli nie jest wskazane, zwłaszcza dla osób z problemami krążeniowymi i sercowymi.

Naturalna sól magnezowa do kąpieli przeznaczona jest do domowego spa w wannie lub ewentualnie w wodnym masażerze do stóp (choć składniki naturalne kosmetyku – zmielone suszone kwiaty lawendy, mogą zatykać dysze masujące).

Sposób użycia: wsypać odpowiednią dla siebie ilość soli do wanny i odprężyć się w sposób opisany powyżej. W zależności od indywidualnych upodobań i wielkości wanny opakowanie powinno wystarczyć na ok. 5 kąpieli.

Kosmetyk jest zapakowany w szklany słój 650 ml z dołączoną drewnianą łyżeczką, która zapewnia higieniczne korzystanie z niego lub w fioletowy gliniany dzbanuszek ok. 300 ml z dołączoną drewnianą łyżeczką ręcznie wykonany przez mistrza średniowiecznego garncarstwa (dlatego kształt, rozmiar i kolor dzbanuszka może nieznacznie się różnić).

Cena 1 szt. słoja: 45 zł + koszt dostawy

         1 szt. glinianego dzbanuszka: 45 zł + koszt dostawy


Przepis na domową maseczkę wybielająco – ściągającą

- 1 mały ogórek z własnego ogródka lub z wiadomego pochodzenia (nigdy szklarniowy, zwłaszcza porą zimowo-wiosenną)
- 1 łyżka gęstej słodkiej śmietanki

Ogórek umyć, osuszyć i obrać, usunąć gniazda nasienne, jeśli są przerośnięte. Obrany ogórek zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Wymieszać ze śmietanką w porcelanowej lub szklanej miseczce na jednolitą masę. Nałożyć na czystą skórę twarzy. Odczekać kilkanaście minut, po czym pozostałość usunąć ze skóry bawełnianym wacikiem lub chusteczką higieniczną.

Wszystkie surowce pozostałe po przygotowaniu maseczki doskonale nadają się na kompostowanie – zero waste!

KĄPIEL Z SOLĄ Z MORZA MARTWEGO I LAWENDĄ

Sól do kąpieli z Morza Martwego jest bogata w minerały i mikroelementy (wapń, potas, sód, magnez, bromki i chlorki, mangan, żelazo), zawiera także suszone kwiaty lawendy.

 

Jak działa naturalna sól do kąpieli z Morza Martwego

Naturalna sól do kąpieli zawiera sól z Morza Martwego (doskonale łagodzi zapalenia skóry, w tym m.in. atopowe zapalenie skóry czy grzybicę), ma właściwości regenerujące, odkażające i odprężające. Zastosowane w kosmetyku naturalne składniki dodatkowo odżywiają skórę, która po relaksującej kąpieli nie jest napięta ani wysuszona.

Przy bolących mięśniach (np. po intensywnym wysiłku fizycznym lub po ciężkim dniu, gdy głowa „pęka”, a mięśnie karku są napięte i twarde jak żelazo) polecam gorącą kąpiel w soli z Morza Martwego w sesjach maksymalnie przez 15 minut każda lub jednorazowo do 20 minut. Im cieplejsza temperatura kąpieli, tym szybciej pierwiastki wchłaniają się przez skórę i ją odżywiają. Ciało zanurzone w gorącej wodzie z naturalną solą do kąpieli uzupełnioną lawendą bardzo szybko się odpręża. Mięśnie ulegają rozluźnieniu i ból ustępuje. Taka kąpiel wykonana wieczorem przed snem gwarantuje spokojny i relaksujący długi wypoczynek, po którym wstajemy wypoczęci (przetestowałam na sobie!).

Przy podrażnieniach i zapaleniach skóry temperaturę kąpieli należy dostosować do osobistych upodobań. Zauważyłam, że bardzo dobre efekty w domowym spa daje kąpiel w solance podzielona na trzy 15 minutowe sesje w ciepłej, ale nie gorącej solance, przerywane chłodnym, ale nie zimnym prysznicem czystej wody. Po 15 minutach kąpieli biorę prysznic, wychodzę z wanny w szlafroku na ok. 5-10 minut (w tym czasie można nałożyć na twarz lub włosy maseczkę odżywczą) i ponownie zanurzam się w solance na kolejne 15 minut. Trzy powtórzenia cyklu kończę letnim prysznicem, po którym lekko wycieram ciało ręcznikiem (nie trzeć!). Dodatek lawendy powoduje, że skóra nie napina się i nie jest przesuszona, a sól doskonale ją odżywia i łagodzi podrażnienia. Zapach lawendy dodatkowo działa odprężająco i relaksująco na całe ciało i umysł.

Należy zwrócić uwagę, żeby taka relaksująca kąpiel miała miejsce w wodzie gorącej, jednak nie dłużej niż przez 20 minut. Ciepło powoduje bowiem rozszerzenie naczynek krwionośnych i dłuższe przebywanie w gorącej kąpieli nie jest wskazane, zwłaszcza dla osób z problemami krążeniowymi i sercowymi.

Naturalna sól z Morza Martwego z lawendą przeznaczona jest do domowego spa w wannie lub ewentualnie w wodnym masażerze do stóp (choć składniki naturalne kosmetyku – zmielone suszone kwiaty lawendy, mogą zatykać dysze masujące).

Sposób użycia: wsypać odpowiednią dla siebie ilość soli do wanny i odprężyć się w sposób opisany powyżej. W zależności od indywidualnych upodobań i wielkości wanny opakowanie powinno wystarczyć na ok. 6 kąpieli.

Kosmetyk jest zapakowany w szklany słój 900 ml z dołączoną drewnianą łyżeczką, która zapewnia higieniczne korzystanie z niego lub w czarny gliniany dzbanuszek ok. 300 ml z dołączoną drewnianą łyżeczką ręcznie wykonany przez mistrza średniowiecznego garncarstwa (dlatego kształt, rozmiar i kolor dzbanuszka może nieznacznie się różnić).

Cena 1 szt. słoja: 45 zł + koszt dostawy

         1 szt. glinianego dzbanuszka: 45 zł + koszt dostawy

 

Przepis na domową maseczkę do podrażnionej skóry (nie tylko twarzy)

- ¼ zmielonego siemienia lnianego

- 1 szklanka wrzątku

Siemię lniane wsypać do żaroodpornej porcelanowej miseczki zalać wrzątkiem i pozostawić na pół godziny do naciągnięcia. Powstałym kleikiem smarować miejsca szczególnie podrażnione i piekące. Aplikację powtarzać.

Wszystkie surowce pozostałe po przygotowaniu maseczki doskonale nadają się na kompostowanie – zero waste

KĄPIEL MLECZNA Z SOLĄ MAGNEZOWĄ I LAWENDĄ

Kąpiel mleczna z solą magnezową i lawendą zawiera: mleko w proszku, gorzką sól magnezową, suszone kwiaty lawendy, miód spadziowy, olejek lawendowy, skrobię kukurydzianą, sodę, kwasek cytrynowy.

 

Jak działa naturalna sól do kąpieli mleczna kąpiel

Mleko w proszku (proteiny mleka) doskonale odnawiają skórę, przeciwdziałając jej starzeniu; gorzka sól magnezowa rozluźnia napięcie mięśni, usuwając ból po stresie czy wysiłku fizycznym; suszone kwiaty lawendy mają właściwości relaksujące i odprężające; miód spadziowy ma właściwości odżywcze i regenerujące podrażnienia naskórka; olejek lawendowy oraz skrobia kukurydziana mają właściwości łagodzące podrażnienia; soda tonizuje i oczyszcza skórę, delikatnie zmniejsza stłuczenia i opuchlizny; kwasek cytrynowy bardzo łagodnie pomaga złuszczać naskórek oraz go tonizuje - dzięki temu składniki odżywcze z mleka i miód mogą wniknąć w głębsze warstwy skóry. Magnez (ma właściwości relaksujące i odprężające), aplikowany podczas domowego spa jest najskuteczniejszą i najprzyjemniejszą formą przyjmowania tego pierwiastka (ponieważ dobrze w ten sposób się wchłania). Zastosowane w kosmetyku naturalne składniki dodatkowo odżywiają skórę, która po relaksującej kąpieli jest odmłodzona, odżywiona i zrelaksowana.

Przy bolących mięśniach (np. po intensywnym wysiłku fizycznym lub po ciężkim dniu, gdy głowa „pęka”, a mięśnie karku są napięte i twarde jak żelazo) polecam gorącą kąpiel mleczną z solą magnezową i lawendą maksymalnie przez 20 minut. Ciało zanurzone w gorącej wodzie z naturalną solą do kąpieli bardzo szybko się odpręża. Mięśnie ulegają rozluźnieniu i ból ustępuje. Taka kąpiel wykonana wieczorem przed snem gwarantuje spokojny i relaksujący długi wypoczynek, po którym wstajemy wypoczęci (przetestowałam na sobie!). Dodatkowo mleczna kąpiel ma bardzo dobry wpływ na naszą skórę, dzięki zawartości miodu oraz mleka łagodzi podrażnienia skóry i odżywia ją. Po kąpieli skóra jest widocznie odżywiona i zregenerowana.

Należy zwrócić uwagę, żeby taka relaksująca kąpiel miała miejsce w wodzie gorącej, jednak nie dłużej niż przez 20 minut. Ciepło powoduje bowiem rozszerzenie naczynek krwionośnych i dłuższe przebywanie w gorącej kąpieli nie jest wskazane, zwłaszcza dla osób z problemami krążeniowymi i sercowymi.

Naturalna sól magnezowa do kąpieli przeznaczona jest do domowego spa w wannie lub ewentualnie w wodnym masażerze do stóp (choć składniki naturalne kosmetyku – zmielone suszone kwiaty lawendy, mogą zatykać dysze masujące).

Sposób użycia: wsypać odpowiednią dla siebie ilość soli do wanny i odprężyć się w sposób opisany powyżej. W zależności od indywidualnych upodobań i wielkości wanny opakowanie powinno wystarczyć na ok. 3 kąpiele.

Kosmetyk jest zapakowany w szklany słój 500 ml z dołączoną drewnianą łyżeczką, która zapewnia higieniczne korzystanie z niego lub w zielony gliniany dzbanuszek ok. 300 ml z dołączoną drewnianą łyżeczką ręcznie wykonany przez mistrza średniowiecznego garncarstwa (dlatego kształt, rozmiar i kolor dzbanuszka może nieznacznie się różnić).

Cena 1 szt. słoja: 45 zł + koszt dostawy

         1 szt. glinianego dzbanuszka: 45 zł + koszt dostawy

 

Przepis na wybielającą maseczkę

- 1 dojrzały pomidor (najlepiej z własnego ogrodu)

- sok z ½ cytryny

Pomidor sparzyć i obrać ze skórki, usunąć nasiona, miąższ rozetrzeć widelcem w porcelanowej lub szklanej miseczce, dodać sok z cytryny uprzednio sparzonej wrzątkiem.

Powstałą masę nałożyć wacikiem bawełnianym na miejsca z przebarwieniami i pozostawić na ok. 20 minut. Po tym czasie usunąć maseczkę i po przemyciu skóry nałożyć odżywczy krem.

Wszystkie składniki maseczki nadają się do kompostowania (jednak cytrusy spowalniają znacząco ten proces) – zero waste!

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste