zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki

TURNIEJ RYCERSKI 2024 I NATURALNE KOSMETYKI

Jeżeli Pan Bóg pozwoli, A.D. 2024 będziemy brać udział w poniższych turniejach rycerskich

(lista jest systematycznie aktualizowana):

Najbliższy turniej rycerski na którym można nas spotkać:

XVIII Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie 

szczegółowe informacje poniżej TUTAJ

TURNIEJ RYCERSKI 2024 - TU NAS SPOTKASZ (wstępny harmonogram)

3-4.V               Iłża

18-19.V            Czersk

15.VI               Lipków k/Warszawy

29-30.VI          Rabsztyn

5-7.VII            Golub-Dobrzyń

9-14.VII           Grunwald

18-21.VII          Malbork

27.VII              Kraków

10.VIII             Liw

17.VIII             Kraków

24.VIII            Czerwińsk nad Wisłą

14-15.IX           Wilanów

28-29.IX           Niepołomice

3-4 maja 2024 Turniej Rycerski na Zamku w Iłży

Zapraszamy w dniach 3-4 maja 2024 r. na Turniej Rycerski na Zamku w Iłży. Ta coroczna impreza przyciąga wielu pasjonatów historii oraz turystów z całego kraju. Pierwszy turniej odbył się w 1993 roku i od tego czasu stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce!

Tegoroczny Turniej na Zamku w Iłży stanowić będzie miejsce spektakularnego i niezapomnianego widowiska – zbrojnej konfrontacji rycerzy z Południa i Północy. Oprawę historyczną turnieju rycerskiego przygotuje Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „LEO CORDE”. Będzie obecna m.in. Chorągiew Ziemi Międzyrzeckiej, Opolskie Bractwo RycerskieBractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej

Swoje umiejętności prezentować będą jedni z najlepszych rycerzy w Polsce, zdobywcy wielu laurów i trofeów, reprezentanci na arenach mistrzostw krajowych i międzynarodowych w walkach rycerskich. Będzie pokaz broni oblężniczej, pokazy konne, wioska rycerska …jednym słowem duch średniowiecza zawładnie okolicą.

Na naszym kramie będziemy prezentować naturalne kosmetyki: scruby, peelingi, masła do ciała, sole do kąpieli, mydła w kostce… Będzie można u nas umyć ręce prawdziwym szarym mydłem potasowym na smalcu z gęsi, przetestować inne średniowieczne kosmetyki, posłuchać opowieści o historii higieny w dawnych czasach. Chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie z owczarkiem podhalańskim z naszej hodowli Aroniowa Dolina (FCI) - która z dziewczyn z nami pojedzie to tajemnica turniej rycerski 2024, naturalne kosmetyki

 

PROGRAM

Piątek, 3 maja

11.00 - Oficjalne otwarcie imprezy, powitanie rycerzy,
11.30 - Turniej łuczniczy,
12.00 - Turniej dla dzieci w walkach rycerskich na broń sportową,
13.00 - Pokaz broni oblężniczej,
14.30 - Turniej giermków i rycerzy,
17.00 - Pokaz artylerii,
18.00 - Turniej rycerski na miecza i puklerz,
19.00 - Walki drużyn rycerskich 3/3,
20.00 - Konkurs dla publiczności,
21.00 - Zakończenie Pierwszego Dnia Turniejowego

 

Sobota, 4 maja

11.00 - Rozpoczęcie drugiego dnia turniejowego,
11.30 - Turniej łuczniczy,
13.00 - Turniej maczania łba w Balli,
13.30 - Turnie rycerski Miecza i tarcz,
16.30 - Pokaz Sokolniczy część 1,
17.00 - Pokaz rycerzy konnych,
18.00 - Bitwa o zamek,
19.30 - Pokaz sokolniczy część 2,
20.00 - Pokaz maszyn oblężniczych,
21.00 - Rozdanie Nagród i zakończenie imprezy.

Każdego dnia w godzinach od 13.00-18.00 zapraszamy na obozowisko z animacjami i rzemiosłem średniowiecznym!

Organizatorzy wydarzenia: Centrum Kultury i Turystyki w Iłży oraz Zamek w Iłży

turniej rycerski, naturalne kosmetyki

18-19 maja 2024 XIII Turniej Rycerski na Zamku w Czersku

Zapraszamy w dniach 18 i 19 maja 2024 r. do Zamku w Czersku na XIII Turniej Rycerski. Organizatorem wydarzenia jest Zamek Czersk oraz Ośrodek Kultury Góra Kalwaria. Będziemy mogli przenieść się do czasów Średniowiecza, podziwiać pojedynki rycerskie, pokazy sokolnicze, walki drużyn lekkozbrojnych i wiele innych atrakcji w pięknej oprawie muzycznej zespołu „Viatores”. Podczas turnieju będą dostępne liczne kramy rzemiosła dawnego a głodni i spragnieni będą mogli  zaspokoić się w karczmie serwującej pyszne jadło.

 

Na naszym kramie LAWENDOWO Budków będziemy opowiadać o średniowiecznej higienie, będzie można u nas umyć ręce średniowiecznym mydłem na smalcu z gęsi, kupić naturalne kosmetyki ręcznie robione: scruby, peelingi, mydła, świece naturalne itp. wyroby. Będzie można u nas też nabyć naturalne skóry (z owcy, kozy, krowy) a dzieci będą mogły przymierzyć zbroję polskiego rycerzaturniej rycerski 2024, naturalne kosmetyki.

 

PROGRAM

Sobota, 18 maja

12.00 – Powitanie uczestników i oficjalne rozpoczęcie turnieju

12.30 – 15.00 – Turniej łuczniczy (fosa)

12.30 – Pojedynki rycerskie – walki 1 na 1 - eliminacje

14.00 – Pokaz sokolniczy czeskiej grupy „Vamcos”

15.00 – Pojedynki pocztowych – walki lekkozbrojnych 1 na 1 - eliminacje

16.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej „Viatores”

17.00 – Pokaz sokolniczy grupy „Vamcos”

18.00 – Walki drużyn lekkozbrojnych 5 na 5

19.00 – Bitwa wieczorna

 

Niedziela, 19 maja

12.00 - Rozpoczęcie drugiego dnia turnieju

12.15 – Finały walk 1 na 1 - Miecz i tarcza

13.00 – Finały walk 1 na 1 – lekkozbrojni

14.00 – Bieg dam

15.00 – Zwiedzanie stoisk rzemieślniczych

16.00 – Pokaz konny Xiążęcej Drużyny

17.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej „Viatores”

18.00 – Zakończenie imprezy

 

Bilety do nabycia w kasach na miejscu oraz już wkrótce online.

turniej rycerski 2024, naturalne kosmetyki

15 czerwca 2024 Lipków - „Spotkanie z Trylogią” i naturalne kosmetyki

Zapraszamy na Polanę Rekreacyjną w Lipkowie (os. Stare Babice k. Warszawy). Na jeden dzień przeniesiemy się do XVII wiecznej Rzeczypospolitej, w czasy kiedy rozgrywa się akcja trzech części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Piknik historyczny „Spotkanie z Trylogią” to plenerowa impreza o charakterze edukacyjnym, swojego rodzaju podróż do świata naszych przodków. Jej ideą jest przedstawienie, odtworzenie i poznanie kultury i historii XVII wieku, a także ciekawostek historycznych regionu, przedstawionych przez noblistę Henryka Sienkiewicza w ”Trylogii”. Projekt zachęca do podążania śladami Henryka Sienkiewicza wielkiego Polaka, pisarza noblisty i patrioty oraz odkrycia na nowo historii miejscowości Lipków, z którą był on związany i gdzie umiejscowił akcję słynnego pojedynku Jurko Bohuna z płk. Michałem Wołodyjowskim. Polana w Lipkowie tego dnia zamieni się w teatr historii na motywach Trylogii, gdzie główną atrakcją będzie inscenizacja słynnego pojedynku z kart „Ogniem i Mieczem”. Oprócz tego odbędą się: pokazy konne w wykonaniu jazdy polskiej oraz kozackiej, rekonstrukcja historycznych obozowisk, czytanie fragmentów „Trylogii”, rodzinny turniej łuczniczy oraz warsztaty dawnych rzemiosł: garncarski, kowalski, tkacki i mincerski. Ciekawostką będzie Ormiański Stragan z pasami kontuszowymi prowadzony przez Przemysława Zambrzyckiego krewnego Ormianina Paschalisa Jakubowicza, który założył w XVIII w. persjarnię w Lipkowie, gdzie tkano pasy kontuszowe i rozmaite tkaniny ozdobne. Oprawę muzyczną zapewni zespół muzyki dawnej ViatoreS. O oprawę historyczną zadba Sarmackie Dziedzictwo. Podczas imprezy odbędą się zróżnicowane atrakcje przeznaczone dla osób w różnym wieku. Mapa dojazdu TUTAJ.

Rozpoczęcie imprezy od 14:00 (sobota), jednakże my zapraszamy od rana. Na naszym kramie LAWENDOWO Budków będzie można umyć ręce prawdziwym szarym mydłem potasowym ze smalcu z gęsi, wykonać zabieg odświeżający na dłonie, dowiedzieć się jak w dawnych czasach wytwarzano naturalne kosmetyki, kupić naturalne mydła, masła do ciała, peelingi, naturalne sole kąpielowe, świece do masażu i inne produkty do higieny ciała. Nowością u nas w tym roku są naturalne skóry zwierząt – renifer, koza, owca, krowa , a pasjonaci rustykalnych klimatów znajdą u nas ręcznie robione wyroby z gliny – kufle, kubki, kielichy, puchary, misy, dzbanki. Towarzyszyć nam będą podhalanki z Aroniowa Dolina (FCI).

Lipków, turniej rycerski 2024 , naturalne kosmetyki

29-30 czerwca 2024 XVIII Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie

Zapraszamy na XVIII Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie, gdzie będzie można zobaczyć pojedynki rycerskie, liczne pokazy, turnieje konne oraz spróbować swoich sił w średniowiecznych rzemiosłach. Wszyscy przybyli będą mogli poczuć ducha średniowiecza, dowiedzieć się więcej o życiu rycerzy, posłuchać średniowiecznej muzyki w wykonaniu zespołu „Żniwa”. Na Turnieju będą stoiska rękodzielnicze oraz wiele innych atrakcji. Organizatorem historycznej oprawy wydarzenia jest LEO CORDE – Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej.

Na naszym kramie LAWENDOWO Budków dowiedzieć będzie się można jak w średniowieczu ludzie o swoją higienę dbali oraz jak swe szaty prali. Będziemy prezentować naturalne kosmetyki ręcznie robione zero waste: mydła, masła do ciała, świece do masażu sole kąpielowe …. Będzie można też umyć u nas ręce szarym mydłem potasowym z ługu z popiołu drzewnego i smalcu z gęsi o właściwościach pielęgnujących i łagodzących, które jest idealne do każdej cery - sama natura (poparta badaniami i aktualnymi atestami, zgodnie z obowiązującym prawem o kosmetykach). W ofercie naszego kramu znajdą się też naturalne skóry z owcy, krowy, kozy czy renifera przydatne na obozowisku czy w domu oraz glinianą zastawę ręcznie wykonaną, starodawną metodą wypału, kufle, garnki, misy, kielichu, kubki.

Tradycyjnie towarzyszyć nam będzie któraś z naszych podhalanek z Aroniowej Doliny (FCI).

 

PROGRAM

Sobota, 29 czerwca

12.00 – Pokaz sokolniczy – część I

13.00 – Turniej Łuczniczy

13.30 – Turniej Walk Kobiet

14.30 – Oficjalne otwarcie imprezy – powitanie Bractw

15.00 – Bitwa o Zamek

15.30 – Turniej Miecza i Tarczy

17.30 – Pokaz sokolniczy – część II

18.30 – Walki drużyn 3x3

19.00 – Koncert zespołu "Żniwa"

20.30 – Zakończenie pierwszego dnia Turnieju

 

Niedziela, 30 czerwca

12.00 – Pokaz rycerzy konnych – część I

13.00 – Finał Turnieju Miecza i Tarczy

14.00 – Turniej Miecza Długiego

15.00 – Błazen Pieron

15.30 – Pokaz Alchemika – część I

15.30 – Pokaz rycerzy konnych – część II

16.30 – Pokaz Alchemika – część II

17.00 – Zakończenie Turnieju

 

Dodatkowe atrakcje: Stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz – gry i zabawy dla całych rodzin; stoiska rękodzielnicze i gastronomiczne; namiot wróżki; pokaz garncarza.

naturalne kosmetyki,  Rabsztyn, turniej rycerski 2024

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste