zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki

MASECZKA WIELORAZOWEGO UŻYTKU

MASECZKA NA TWARZ OCHRONNA WIELORAZOWA 


MASECZKA WIELORAZOWEGO UŻYTKU DO TWARZY

Oferowane przeze mnie maseczki ochronne są wykonane z tkanin naturalnych roślinnych: lnu i bawełny. Cechą charakterystyczną wszystkich maseczek wytwarzanych przez LAWENDOWO Budków jest dołączany do każdej maseczki na twarz woreczek zapachowy z naturalnymi suszonymi kwiatami lawendy, który można włożyć do specjalnej kieszonki umiejscowionej w maseczce w okolicach nosa. Dzięki temu można odizolować się od niekorzystnych zapachów z zewnątrz i jednocześnie przywołać miłe wspomnienia upalnego, przesyconego zapachami kwiatów lata. Ponieważ każda maseczka wielorazowego użytku wykonywana jest ręcznie, może nieznacznie różnić się od innych. Wykonuję także maseczki na indywidualne zamówienia (różne: wielkości, systemy mocowania gumki na uszy, warstwy maseczki, kolory, motywy – ważne zwłaszcza dla dzieci chcących mieć maseczki z ulubionymi postaciami i zwierzątkami).


LEN

Jest najstarszą rośliną wykorzystywaną do produkcji tkanin na świecie. Metoda wytwarzania materiałów lnianych należy do jednej z najbardziej pracochłonnych produkcji na świecie, ale przy tym jest całkowicie ekologiczna. Len jest rośliną jednoroczną. Do produkcji tkanin wyrywa się go razem z korzeniem, aby uzyskać jak najdłuższe włókno, które następnie jest oddzielane od słomy poprzez  namaczanie, międlenie, trzepanie, czesanie. Następnie włókno się przędzie celem otrzymania przędzy z której tkana jest tkanina. Ze 100 kg słomy lnianej otrzymujemy 14 kg włókna nadającego się do przędzenia. Włókno lniane jest wytrzymałe na rozciąganie ale ma słabą sprężystość, dlatego łatwo ulega zgnieceniu, nie zawiera w sobie powietrza więc używając go ma się uczucie chłodzenia (skóra pod tkaniną lnianą nie przegrzewa się co jest bardzo ważne dla cery tłustej i skłonnej do trądziku). Len szybko chłonie wilgoć (np. z oddechu ludzkiego) ale w odczuciu daje wrażenie suchości. Len na powietrzu szybciej schnie niż bawełna. Len jest sztywny, lekko szorstki i dzięki tej właściwości delikatnie masuje skórę twarzy. Len ma właściwości antyseptyczne, nie wywołuje alergii, nie zasiedlają go pasożyty tkanin (mole) ale jest bardziej przewiewny. Maseczka lniana wielorazowego użytku jest trwalsza od bawełnianej, gdyż po każdym praniu tkanina lniana szlachetnieje (w danych czasach pościel wykonana z tkanin lnianych przechodziła z matki na córkę - posag).


BAWEŁNA

Tkanina bawełniana jest wytwarzana z nasion krzewu bawełnicy (z rodziny ślazowatych), po przekwitnięciu kwiat zamienia się w torebkę nasienną wielkości orzecha włoskiego wyposażoną w nasiona pokryte delikatnymi włoskami. Podczas dojrzewania włókna wydłużają się a napierając na ścianki powodują jej pęknięcie i wydostanie się pęczków waty bawełnianej na zewnątrz. Żniwa bawełny polegają na zbiorze torebek nasiennych wraz z włóknami, następnie bawełna jest suszona, oddzielana i prasowana w bele. Bawełna jest bardzo wytrzymała na rozciąganie, ale ma słabą sprężystość, więc łatwo ulega pognieceniu i wymaga prasowania. Bawełna zawiera więcej powietrza więc lepiej utrzymuje przy ciele ciepło. Szybko chłonie wilgoć, jest w dotyku miękka i ciepła. Tkanina bawełniana po kilku praniach mechaci się i stopniowo traci swoje walory.


LAWENDA

Naturalne suszone kwiaty lawendy wąskolistnej cechuje długotrwały charakterystyczny zapach, który pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Zapach kwiatów lawendy jest wykorzystywany w aromaterapii dla łagodzenia nerwobóli, odpręża także po stresującym dniu. Olejek lawendowy ma właściwości uspokajające.

Nie należy używać długotrwale maseczki z kieszonką wypełnioną woreczkiem, gdyż zawiera on surowiec naturalny – suszone kwiaty lawendy (100%), który nie jest w żaden sposób zabezpieczony substancjami chemicznymi zapobiegającymi pleśni (ta może się pojawić na zbyt wilgotnym woreczku np. poprzez absorbcję pary z wydychanego powietrza). Dlatego celem wydłużenia żywotności i bezpiecznego używania woreczka z lawendą zalecam wyjmowanie go z kieszonki maseczki w przerwach pomiędzy jej użytkowaniem oraz usuwanie go w okresach wydłużonego stosowania celem przesuszenia na świeżym powietrzu. Zapach lawendy delikatnie przenika materiały, z których wykonana jest maseczka. Delikatne potrząśnięcie woreczka z lawendą spowoduje intensywniejszy jej zapach. Jeśli zapach lawendy jest zbyt intensywny można woreczek wyjąć z kieszonki zastępując go innym ziołem lub pozostawić kieszonkę pustą. Maseczka subtelnie pachnie lawendą nawet wtedy, gdy kieszonka na woreczek jest pusta.


UŻYTKOWANIE MASECZKI WIELORAZOWEGO UŻYTKU

Maseczka na twarz ochronna z lawendowym woreczkiem jest wielorazowego użytku i używa się jej tak samo jak każdą inną maseczkę ochronną, z uwzględnieniem zasad korzystania z lawendowego woreczka opisanych powyżej. Maseczka ochronna dobrze przepuszcza powietrze, nie ma zacisku nosowego, jest profilowana. Maseczkę należy często prać (w temperaturze 40-60 stopni z zastosowaniem detergentów). Przed praniem konieczne jest opróżnienie kieszonki z woreczka lawendy! Po wyschnięciu maseczkę należy przeprasować żelazkiem o temperaturze dostosowanej do prasowania bawełny.

System mocowania maseczki na uszach wyposażony jest albo w regulację naprężenia gumy (co umożliwia używanie maseczki przez osoby w różnym wieku) albo jest jej pozbawiony. 

Rozmiar maseczki wielorazowego użytku po złożeniu (przybliżony):

Szerokość: duża: 12 cm lub mała: 10 cm

Wysokość: duża/mała 12 cm

Maseczka lniana wielorazowego użytku

Maseczka wielorazowego użytku dwu warstwowa została wykonana przeze mnie ręcznie z naturalnych materiałów – len, który lepiej odprowadza wilgoć od skóry, co jest istotne ze względu na odprowadzanie pary z wydychanego powietrza oraz komfort skóry twarzy.

Przy składaniu zamówienia proszę zaznaczyć wybraną opcję mocowania maseczki i jej wzór.

Cena: 11 zł szt. + koszt dostawy

Maseczka lniana wielorazowego użytku z wkładem filtrującym 

Maseczka wielorazowego użytku trzy warstwowa została wykonana przeze mnie ręcznie z naturalnych materiałów - len z dodatkową warstwą filtrującą - fizelina o właściwościach filtrujących.

Len lepiej odprowadza wilgoć od skóry, co jest istotne ze względu na odprowadzanie pary z wydychanego powietrza.

Wkład filtrujący fizelina umieszczony jest wewnątrz maseczki aby ograniczyć przenikanie wirusów (wkład nie jest wymienny).

Przy składaniu zamówienia proszę zaznaczyć wybraną opcję mocowania maseczki i jej wzór.

Cena: 12 zł szt. + koszt dostawy

Maseczka bawełniana wielorazowego użytku 

Maseczka wielorazowego użytku dwu warstwowa została wykonana przeze mnie ręcznie z naturalnych materiałów – bawełny, która poza walorami dekoracyjnymi wykazuje lepsze właściwości filtracyjne (gęstszy splot tkaniny niż len).

Przy składaniu zamówienia proszę zaznaczyć wybraną opcję mocowania maseczki i jej wzór.

Cena: 9 zł szt. + koszt dostawy

Maseczka bawełniana wielorazowego użytku z wkładem filtrującym

Maseczka wielorazowego użytku trzy warstwowa została wykonana przeze mnie ręcznie z naturalnych materiałów - bawełna z dodatkową warstwą filtrującą - fizelina o właściwościach filtrujących.

Bawełna, poza walorami dekoracyjnymi wykazuje lepsze właściwości filtracyjne (gęstszy splot tkaniny niż len).

Wkład filtrujący fizelina umieszczony jest wewnątrz maseczki aby ograniczyć przenikanie wirusów (wkład nie jest wymienny).

Przy składaniu zamówienia proszę zaznaczyć wybraną opcję mocowania maseczki i jej wzór.

Cena: 10 zł szt. + koszt dostawy

Maseczka lniano-bawełniana wielorazowego użytku

Maseczka wielorazowego użytku dwu warstwowa została wykonana przeze mnie ręcznie z naturalnych materiałów - len i bawełna.

Zewnętrzna warstwa maseczki wykonana jest z bawełny, która poza walorami dekoracyjnymi wykazuje lepsze właściwości filtracyjne (gęstszy splot tkaniny niż len). Od strony twarzy maseczka jest uszyta z lnu, który lepiej odprowadza wilgoć od skóry, co jest istotne ze względu na odprowadzanie pary z wydychanego powietrza oraz komfort skóry twarzy.

Przy składaniu zamówienia proszę zaznaczyć wybraną opcję mocowania maseczki i jej wzór.

Cena: 10 zł szt. + koszt dostawy

Maseczka lniano-bawełniana wielorazowego użytku z wkładem filtrującym

Maseczka wielorazowego użytku trzy warstwowa została wykonana przeze mnie ręcznie z naturalnych materiałów - len i bawełna z dodatkową warstwą filtrującą - fizelina o właściwościach filtrujących.

Zewnętrzna warstwa maseczki wykonana jest z bawełny, która poza walorami dekoracyjnymi wykazuje lepsze właściwości filtracyjne (gęstszy splot tkaniny niż len). Od strony twarzy maseczka jest uszyta z lnu, który lepiej odprowadza wilgoć od skóry, co jest istotne ze względu na odprowadzanie pary z wydychanego powietrza i lepszego komfortu dla skóry (delikatny masaż oraz mniejsze ryzyko przegrzania skóry).

Wkład filtrujący fizelina umieszczony jest wewnątrz maseczki aby ograniczyć przenikanie wirusów (wkład nie jest wymienny).

Przy składaniu zamówienia proszę zaznaczyć wybraną opcję mocowania maseczki i jej wzór.

Cena: 12 zł szt. + koszt dostawy

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste