zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki

REKONSRTRUKCJE HISTORYCZNE 2021

Jeżeli Pan Bóg pozwoli, A.D. 2021 będziemy brać udział w poniższych rekonstrukcjach historycznych

(lista jest systematycznie aktualizowana):

12-13 czerwiec BYCZYNA – Międzynarodowy Turniej Rycerski

Organizowany jest przez Opolskie Bractwo Rycerskie. Kultowe wydarzenie, gdzie nie zabraknie pasjonujących starć zbrojnych rycerzy, zmagań łuczników, występów sztukmistrzów i artystów. W trakcie turnieju będzie można również skosztować specjałów kuchni średniowiecznej oraz poznać prace rzemieślników odtwarzających dawne zawody. Wśród kramów rzemieślników będzie obecny również nasz kram z rzemieślniczymi naturalnymi kosmetykami średniowiecznymi (i nie tylko). Kram LAWENDOWO Budków zaprezentuje metody wytwarzania mydła w średniowieczu, naturalne sposoby pielęgnacji urody i zdrowia w wiekach średnich.

Organizator: Opolskie Bractwo Rycerskie

Naturalne kosmetyki rzemieślnicze bez chemii na rekonstrukcjach historycznych

26-27 czerwiec 2021 ZŁOTY STOK - Turniej Rycerski w Złotym Stoku

Wydarzenie, gdzie nie zabraknie pasjonujących starć zbrojnych rycerzy, zmagań łuczników, występów sztukmistrzów i artystów. Podczas turnieju będzie można również skosztować specjałów kuchni średniowiecznej oraz poznać prace rzemieślników odtwarzających dawne zawody. Wśród kramów rzemieślników będzie obecny również nasz kram z naturalnymi kosmetykami średniowiecznymi (i nie tylko). Kram LAWENDOWO Budków zaprezentuje metody wytwarzania mydła w średniowieczu, naturalne sposoby pielęgnacji urody i zdrowia w średniowieczu, wykorzystanie ziół w aromaterapii. Wszystkim czas będzie umilać piękna muzyka zespołu Żniwa.

Organizator: Opolskie Bractwo Rycerskie

Naturalne kosmetyki rzemieślnicze bez chemii na rekonstrukcjach historycznych

8-11 lipiec MALBORK - Jarmark Rzemiosła

Organizowany przez Muzeum Zamkowe w Malborku. Odbędzie się w dniach 8 – 11 lipca 2021 na wałach von Plauena (tereny za kasami) i będzie czynny w godzinach od 10.00 do 20.00 a w niedzielę od 10.00 do 16.00. W zeszłym roku pomimo wielu obostrzeń związanych z COVID-19, był doskonale zorganizowany i cieszył się dużym zainteresowaniem turystów przyjeżdżających zwiedzić ten największy na świecie zachowany Zamek Krzyżacki.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedziało blisko 60 rzemieślników, którzy będą sprzedawać niebanalne wyroby wytwarzane w tradycyjny sposób. Swoje towary wystawią rękodzielnicy z Polski i z zagranicy. Dostępna będzie galanteria domowa, wyroby dekoracyjne, biżuteria, drewniane naczynia, lampiony z drewna i cienko wygarbowanej skóry (tzw. pergaminowej), miecze, hełmy, tarcze, tradycyjne średniowieczne stroje, zabawki, różnego rodzaju akcesoria, przepyszne miody pitne i niepowtarzalne drobiazgi.

Będzie co posmakować, zobaczyć i poznać różne tajemnice, do których na co dzień zwykły śmiertelnik nie ma dostępu. Kowale, kucharze, szewcy, krawcy będą dzielili się tajnikami swojego rzemiosła.

Organizator: Muzeum Zamkowe w Malborku

Naturalne kosmetyki zero waste bez chemii na rekonstrukcjach historycznych

14-18 lipiec – GRUNWALD – DNI GRUNWALDU 2021 – inscenizacji największej bitwy średniowiecznej Europy - IMPREZA ODWOŁANA :-(

Kilkudniowa impreza historyczna odbywająca się od 1998 roku na Polach Grunwaldu, podczas której spotkają się pasjonaci i miłośnicy historii, którzy na kilka dni zmieniają to miejsce w inną epokę... W inscenizacji bierze udział ponad 1400 rycerzy, ponad 3000 rekonstruktorów z całego świata. Przyjeżdżają na nią rycerze i pasjonaci nie tylko z Polski ale także m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi a nawet Stanów Zjednoczonych.

Obok Obozu Rycerskiego, gdzie rozlokowane są chorągwie rycerskie znajduje się Scena Turniejowa, gdzie codziennie rycerze stają w szranki w różnych rodzajach walk. W Obozie Rzemieślników i Kupców reprezentowane są wszystkie rodzaje średniowiecznych rzemiosł w tym: garncarze, snycerze, kaletnicy, tkacze, krawcy, wytwórcy mebli średniowiecznych, kucharze oraz oczywiście kram z naturalnymi rzemieślniczymi kosmetykami LAWENDOWO Budków. Głodni mogą skosztować kuchni średniowiecznej a spragnieni kwasu chlebowego lub miodu pitnego. Żeby na duszy raźniej jeszcze było, różni muzykanci przygrywają a wieczorem kuglarze pokaz Fire Show dają.

Naturalne kosmetyki zero waste bez chemii na rekonstrukcjach historycznych

16-17 lipiec ALEKSANDRÓW KUJAWSKI - Piknik Rycerski z okazji 611. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem

Ponieważ w tym roku inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem na polach grunwaldzkich znowu się nie odbędzie, na Kujawach w Aleksandrowie Kujawskim ul. Parkowa 3, z okazji 611. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się Piknik Rycerski.

Dla mieszkańców oraz turystów zostanie udostępniony prawdziwy obóz rycerski. W programie pikniku przewidziany jest m.in. korowód, który przejdzie ulicami Miasta, wybijanie monet, wystawy wyposażenia, strzelanie z łuku, fechtunek bronią bezpieczną, wykłady tematyczne, kuźnia polowa i oczywiście średniowieczne kramy, na których będzie można kupić wiele produktów z epoki i nie tylko (np. naturalne kosmetyki LAWENDOWO Budków, naczynia: gliniane, drewniane oraz szklane, dawne napitki jak np. kwas chlebowy, przekąski, średniowieczne zabawki, lampiony). Chętni będą mogli od rzemieślników dowiedzieć się o tajnikach produkcji i zastosowaniu w dawnych czasach oferowanych przez nich produktów. A wszystkim czas będzie umilać muzyka zespołu Roderyk. Jednym słowem wiele atrakcji na wyciągnięcie ręki!

Wstępny plan imprezy:

15 - 16 lipca - zjazd rycerstwa, organizacja obozu
16 - lipca - otwarcie obozu dla zwiedzających
17 - lipca - obchody 611. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, koncert zespołu Roderyk

Organizator: Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej

Naturalne kosmetyki zero waste bez chemii na rekonstrukcjach historycznych

24-25 lipiec CISY - III Turniej Rycerski

(Niestety z powodów rodzinnych nie będziemy obecni w Cisach :-( Serdecznie zapraszamy do Dąbrówna na II Turniej Rycerski o skrzynię Wójta Gminy Dąbrówno - będziemy tylko 24 lipca). 

Odbędzie się w dniach 24-25.07.2021r. w miejscowości Cieszów gm. Stare Bogaczowice pod zamkiem Cisy.

Plan Turnieju

24.07.2021 Sobota:

10:00 Uroczyste powitanie Bractw, rozpoczęcie turnieju
11:00 Turniej Łuczniczy

13:30 Gry Plebejskie

15:00 Bieg Dam i Rycerzy

16:30 Turniej Bojowy (walki rycerskie)

18:00 Inscenizacja bitwy o Zamek Cisy

Od godziny 11:00 Zapraszamy wszystkich na warsztaty rzemieślnicze, gry, zabawy i konkursy dla publiczności, pokazy oraz wiele innych atrakcji.

 

25.07.2021 Niedziela:

10:45 Rozpoczęcie 2 dnia Turnieju

11:00 Finał turnieju bojowego

12:00 Ślub Słowiański

13:00 Rozdanie nagród

18:00 Zakończenie turnieju

Od godziny 13:30 do godziny 18:00 gry, zabawy oraz pokazy dla dzieci i dorosłych.

Organizator: Bractwo Rycerskie Księcia Bolka Świdnickiego

Naturalne kosmetyki zero waste bez chemii na rekonstrukcjach historycznych
Naturalne kosmetyki zero waste bez chemii na rekonstrukcjach historycznych

13-15 sierpień - Turniej Rycerski Średniowieczne Niepołomice 

Schyłek XIV i początek XV stulecia... Turniej Seniorów, Wielkie Łowy, Bieg Dam, Inscenizacja, gry i zabawy rycerskie oraz wiele, wiele innych atrakcji. Oj, będzie się działo!

Naturalne kosmetyki zero waste bez chemii na rekonstrukcjach historycznych
Naturalne kosmetyki zero waste bez chemii na turniejach rycerskich

28-29 sierpień – CZERWIŃSK NAD WISŁĄ - MOST Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza

Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą zaprasza na czwartą edycję wydarzenia „MOST JAGIEŁŁY – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” w dniach 28-29.08.2021r. Podczas imprezy będzie można zobaczyć średniowieczny obóz rycerski, jarmark dawnych rzemiosł, walki rycerskie oraz pokazy łucznicze. Będzie można wziąć udział w średniowiecznym korowodzie i inscenizacji oraz zobaczyć symboliczne połączenie wojsk polskich króla Władysława Jagiełły z wojskami księcia litewskiego Witolda. Na tegorocznym wydarzeniu nie zabraknie rejsów tradycyjnymi łodziami drewnianymi po Wiśle i gawęd Błazna Jajosza. Będzie można zobaczyć miejsce, gdzie w 1410 roku armia króla Władysława Jagiełły zbudowała most łyżwowy umożliwiający przeprawę wojskom zmierzającym na pola Grunwaldu. Będzie muzyka, teatr i inne atrakcje. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Początek w sobotę o godzinie 11:00. Impreza odbywa się w ogrodach klasztornych przy Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku oraz na Bulwarze Wiślanym. Jest to doskonała zabawa dla dorosłych i dzieci!

Naturalne kosmetyki rzemieślnicze bez chemii na rekonstrukcjach historycznych "Most Jagiełły - czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza"

11-12 wrzesień, Malbork, Międzynarodowy Turniej o Puchar Federacji IMCF w Sportowych Walkach Rycerskich

 

Nowa dyscyplina sportu uprawiana od ok. 12 lat. Rycerze „stają naprzeciw siebie w szrankach (średniowiecznym ringu), z bronią białą w ręku, która różni się od jej średniowiecznych kopii tylko tym, że jest „zatępiona”. Pojedynki są toczone na pełnej szybkości, ciosy wyprowadzane są z pełną siłą. Tu zwycięża lepszy, ten, który faktycznie pokona swojego przeciwnika.” Zbroje muszą być autentycznie historyczne.

 

PROGRAM

Dzień pierwszy, 11 września 2021

09:30 – 10:30 Ceremonia otwarcia

10:30 – 11:30 Broń drzewcowa, kobiety i mężczyźni, 1 vs 1

11:30 – 13:30 Walki grupowe mężczyzn, 5 vs 5

13:00 – 14:30 Miecz długi, kobiety i mężczyźni, 1 vs 1

14:30 – 16:30 Walki grupowe mężczyzn, 5 vs 5

16:30 – 18:00 Miecz i tarcza, kobiety i mężczyźni, 1 vs 1

18:00 – 20:00 Grupowe walki pozaturniejowe

 

Dzień drugi, 12 września 2021

09:30 – 11:00 Miecz i tarcza, kobiety i mężczyźni, ćwierćfinał, półfinał i finał

11:00 – 12:30 Miecz długi, kobiety i mężczyźni, ćwierćfinał, półfinał i finał

12:30 – 14:00 Broń drzewcowa, kobiety i mężczyźni, ćwierćfinał, półfinał i finał

14:00 – 16:00 Ćwierćfinał, półfinał i finał w walkach 5 vs 5

16:00 – 17:00 Ceremonia dekoracji i uroczyste zakończenie Turnieju

Podczas Turnieju będzie odbywał się Jarmark Średniowieczny gdzie spotkasz nasz kram LAWENDOWO Budków.

Naturalne kosmetyki rzemieślnicze bez chemii na rekonstrukcjach historycznych - Międzynarodowy Turniej o Puchar Federacji IMCF w Sportowych Walkach Rycerskich

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste