zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki
Naturalne kosmetyki LAWENDOWO Budków zero waste
11 sierpnia 2021

Międzynarodowy Turniej Rycerski Byczyna 2021

Turniej rycerski czas zacząć!

 

Turniej Rycerski w Grodzie Rycerskim pod Byczyną był pierwszą reko-imprezą po długim okresie jesienno-zimowo-wiosennego lockdownu, więc wszyscy spragnieni wspólnych spotkań zjechali do Efendiego „Na Byczynę”.

 

No i my też zjechaliśmy (zima i wiosna strasznie się dłużyły)! Przy okazji zabraliśmy ze sobą całe stado podhalanów z Aroniowej Doliny (FCI) - relacja z wyjazdu naszych psiaków TU.

 

Spotkaliśmy długo niewidzianych przyjaciół spod Grunwaldu, z Malborka, z Czerwińska … m.in.: Lech Połetek (kram z wyrobami ceramicznymi – kufle, kielichy, lampy oliwne …); Małgosia Bassara – niezwykle urocza i ciepła osoba, która ręcznie wytwarza cudnej urody szale, narzutki na głowy i inne ręcznie tkane tkaniny dla rekonstruktorów (i nie tylko); Marek Krusiec – rzeźbiący pięknie z pogodą ducha w drewnie; Marek Pawlicki – na swoim kramie zawsze ma naturalne tkaniny doskonałe do szycia ubrań – nie tylko rekonstruktorskich; Rafał Wójcik - szewc (robiący wygodne i trwałe buty); zespół muzyczny Żniwa – ulubiony zespół mojego męża - małżeństwo młodych, przeuroczych ludzi, którzy grają nie tylko muzykę z epoki średniowiecza. Jest ich tylko dwoje a grają jak cała orkiestra  (fragment ich utworu został - za ich wiedzą i zgodą! - wykorzystany w radiowej reklamie naszego kramu w Radio Wnet w ramach Solidarnościowej Akcji Radiowej). Poznaliśmy też nowych znajomych np. Pawła Amanowicza rzeźbiącego m.in. piękne miski, Witolda Wrońskiego - kowala i płatnerza prowadzącego firmę BLACKSMITHING czy też uśmiechniętą Marysię ze studia tatuażu Marry Ink.

 

 

Atrakcje w Byczynie

 

Turnieje rycerskie w Grodzie Rycerskim w Biskupicach pod Byczyną to imprezy mające swoją długą tradycję. Z powodu pandemii i wprowadzanych z tej okazji obostrzeń data tegorocznego turnieju została przesunięta na początek czerwca. Sam Gród jest drewnianą budowlą w kształcie okręgu. W części murów okalających plac znajdują się pokoje na wynajem oraz mieszkanie właścicieli, w dolnej części Grodu jest kuchnia, restauracja oraz całe zaplecze techniczne. Obiekt położony jest przy Zalewie Biskupice-Brzózki pomiędzy polami i pobliskim zagajnikiem. Niezwykle urocze i klimatyczne jest to miejsce. Organizatorem Turnieju jest Opolskie Bractwo Rycerskie, którego przedstawicielem jest p. Andrzej Kościuk (Efendi) – prowadzący w/w Gród. W tym czasie do Grodu zjeżdżają się rycerze, rekonstruktorzy oraz pasjonaci historii aby spędzić wspólnie weekend.

 

Pomimo, że pogoda nas nie rozpieszczała (było raczej chłodno i deszczowo), komarzyce były łaskawe. Z jednej strony Grodu był rozłożony Jarmark Średniowieczny (a przed nim współczesny ), po drugiej stronie obóz rycerzy. Za murami Grodu odbywał się m.in. jarmark (rzemieślnicy prezentowali swoje rękodzieło), turniej łuczniczy, a w środku Grodu odbywały się walki rycerskie, koncert muzyki dawnej, można było smacznie zjeść i wypić,…a wieczorem podziwiać Fire Show. Jednym słowem każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie .

 

 

Kram LAWENDOWO Budków

Na Turniej przychodzili oczywiście również turyści, w tym całe rodziny z dziećmi: na gofra, loda, przejażdżkę średniowiecznym kucykiem, zobaczyć jak walczą rycerze, w jakich kreacjach damy dworu się prezentują, zobaczyć co jest ciekawego na jarmarku,….

 

Nasz kram rozłożył się w obozie kupców i rzemieślników, tuż przy schodach prowadzących do mieszkania właścicieli Grodu. Na Byczynie pierwszy raz wystawiłam moje sole kąpielowe w cudnej urody dzbanuszkach (sól z Morza Martwego z lawendą, sól magnezowa z lawendą oraz kąpiel mleczna z solą magnezową i lawendą), wyglądających jak gliniane „cukierniczki”, które bardzo szybko znalazły swoich właścicieli . Specjalnie z okazji Turnieju przygotowałam naturalne mydła w kształcie rycerskich tarcz czy średniowiecznych zamków rycerskich oraz naturalne mydło potasowe na oleju lnianym i konopnym oraz, ciekawostka – naturalne mydło potasowe wykonane z popiołu drzewnego i gęsiego smalcu. Mydła potasowe są najbardziej naturalnymi mydłami, tradycyjnie funkcjonujące pod nazwą „szare mydło”. Prezentuję je jako ciekawostki historyczne z zakresu higieny w średniowieczu w glinianych kubeczkach. Mydło potasowe ma postać kremu/pasty i nigdy nie zamienia się w twardą kostkę, w przeciwieństwie do mydła sodowego, które musi leżakować przynajmniej 4-6 tygodni, aby było bezpieczne dla skóry. Mydło potasowe już po kilku godzinach od produkcji nadaje się do stosowania. Szare mydło (potasowe) jest najdelikatniejszym i najkorzystniejszym mydłem dla skóry wrażliwej, delikatnej, a zastosowany do produkcji olej lniany oraz oliwa z oliwek jest gwarancją doskonałej pielęgnacji ciała. Osobom, które chciały dowiedzieć się czegoś więcej o higienie w średniowieczu, opowiadałam jak to drzewiej bywało z higieną, czym Królestwo Polskie różniło się in plus wobec Europy Zachodniej… ale to już historia na inną opowieść.

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste