Charakterystyka:
Roślina pochodząca z obszarów śródziemnomorskich. Jej piękny aromat doceniany jest od wieków w przemyśle perfumeryjnym. Dobroczynne działanie łagodzące, uspokajające i kojące znalazło szereg zastosowań w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Kosmetyczne właściwości lawendy są związane głównie z wpływem olejku lawendowego na zmiany skórne. Zawarte w nim substancje, takie jak cyneol, geraniol, limonen i sabinen wspomagają zabliźnianie i leczenie różnego rodzaju zmian skórnych. Duża zawartość tanin (związków o właściwościach ściągających i wysuszających) wspomaga leczenie uszkodzeń skóry, np. oparzeń czy otarć. Napary z lawendy wspomagają zaś wchłanianie krwiaków i siniaków.
Według literatury zielarskiej lawenda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najdłużej znanych ziół. Jej piękny słodki zapach przez wiele stuleci aromatyzował kufry, bieliźniarki, szafy i domowe pomieszczenia. Sen w pościeli, która pachnie lawendą, działa relaksująco i odprężająco, wpływa korzystnie na system nerwowy, ułatwiając nam uzyskanie harmonii i spokoju. Posiada również właściwości odkażające powietrze i przeciwzapalne. Lawendę można stosować jako środek odstraszający owady, np. mole. W wielu krajach jest to podstawowe zioło na wyposażeniu każdego domostwa.
Właściwości:
- uspokaja
- wspomaga zabliźnianie się ran
- ściąga skórę
- wspomaga wchłanianie siników i krwiaków
- koi podrażnienia
Zastosowanie w kosmetykach LAWENDOWO:
- do produkcji mydeł
- do produkcji scrubów i peelingów
- do produkcji szamponów
- do produkcji balsamów
Media Społecznościowe