zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki
kosmetyki rzemieślnicze, kosmetyki naturalne
17 października 2022

XII Turniej Rycerski w Czersku i rzemieślnicze kosmetyki zero waste 2022 

XII Turniej Rycerski w Czersku

W dniach 7-8 maja 2022 r kram LAWENDOWO Budków uczestniczył w XII Międzynarodowym Turnieju Rycerskim na Dworze Księcia Konrada Mazowieckiego. Impreza ta jest organizowana przez Bractwo Rycerskie Smocza Kampania. Na Turniej zjechali rekonstruktorzy z całej Polski i, pomimo trwających ograniczeń w podróżowaniu spowodowanych przez pandemię, z zagranicy.

Po dwuletniej przerwie wszyscy byli spragnieni kontaktów, pokazów i wspólnych imprez. Również turyści, którzy niezwykle licznie odwiedzali Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku. W czasie imprezy odwiedził nas nasz przyjaciel ze studiów, który powiedział, że wolne miejsca parkingowe są prawie pod Górą Kalwarią zero waste, rzemieślnicze kosmetyki

Całe dwa dni turniejowe były zapełnione atrakcjami od pokazów umiejętności władania mieczem, łukiem, pokazy sokolnika czy turniej rycerzy konnych po prezentacje dawnych rzemiosł tj. garncarstwo, piwowarstwo, płatnerstwo, kowalstwo, kaletnictwo, rzemieślnicze wyroby ze szkła, metalu czy średniowiecznej higieny. A wszystkim czas umilała piękna muzyka zespołu muzyki dawnej „Viatores”.

 

Trochę historii

Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Czersku to epoka wczesnego średniowiecza w Polsce, okres rozbicia dzielnicowego i czasy władania Mazowszem przez Konrada Mazowieckiego oraz jego syna Siemowita I. To właśnie w okresie rozbicia dzielnicowego nastąpił rozkwit Czerska jako ośrodka życia na Mazowszu. W okresie panowania Konrada Mazowieckiego oraz jego syna Siemowita I Czersk rozwijał się najprężniej i stal się siedzibą książąt mazowieckich. To na zamku w Czersku był więziony Henryk Brodaty oraz małoletni książę Bolesław Wstydliwy, którzy byli konkurentami do dzielnicy senioralnej – Małopolski.

Właśnie ten okres w dziejach zamku przedstawia Turniej Rycerski na Zamku w Czersku, potyczki rycerskie, pokazy rycerzy na koniach, sokolnictwo, łucznictwo... Atrakcjom nie było końca, niektórzy turyści nie mogli się pożegnać z Zamkiem jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu turnieju.

 

A co do samego zamku w Czersku - warto go zwiedzić, a choć ruiny tylko po nim niezbyt okazałe zostały, jest malowniczo położony i wiele atrakcji w ciągu roku dostarcza, nie tylko dla miłośników historii.

 

Rzemieślnicze kosmetyki zero waste

Na kramie LAWENDOWO Budków zwiedzający mogli dowiedzieć się o tym, jak w średniowieczu o higienę ludzie dbali. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się, oferowane przez nas rzemieślnicze kosmetyki zero waste: szare mydło potasowe ze smalcu z gęsi oraz naturalne mydła z nagietkiem, rumiankiem czy mlekiem i miodem, które są doskonałe dla skóry zwłaszcza zniszczonej obowiązkową ciągłą dezynfekcją w czasach covidowych.

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste