zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki
Średniowieczne kosmetyki naturalne do pielęgnacji ciała według receptur wegańskich zero waste-mydła, peelingi, świece do masażu, sole lecznicze i lawendowe woreczki zapachowe
18 sierpnia 2019

LAWENDOWO Budków z naturalnymi kosmetykami na Dniach Grunwaldu 2019

Higiena w średniowieczu

W 2019 roku moje LAWENDOWO Budków z naturalnymi kosmetykami zostało przyjęte do elitarnego grona historycznych rzemieślników i jako uczestnik historyczny DNI GRUNWALDU miałam kram z naturalnymi średniowiecznymi kosmetykami do kąpieli i naturalnej pielęgnacji ciała. Jest to impreza związana z obchodami upamiętniającymi zwycięstwo w bitwie Polski i Litwy pod wodzą króla Jagiełły z Zakonem Krzyżackim w 1410 r. To niezwykłe wydarzenie. Od sześciu lat jeździmy tam z całą rodziną jako reco-turyści. W tym roku byliśmy po drugiej stronie … jako rzemieślnicy naturalnych średniowiecznych kosmetyków kąpielowych mieliśmy swój kram w części historycznej. Żeby móc tam się prezentować, moje LAWENDOWO Budków z kosmetykami naturalnymi i średniowiecznymi akcesoriami do kąpieli musiało spełnić bardzo restrykcyjne warunki, jakie organizator stawia wszystkim historycznym uczestnikom imprezy.

Nie tylko oferowane produkty muszą spełniać kryterium historyczności, ale również uczestnicy rycerze, kupcy i rzemieślnicy muszą wpisywać się strojem w epokę panowania króla Jagiełły.

Mój stragan LAWENDOWO Budków znajdował się w drewnianym kramie w alei prowadzącej do obozu rycerzy. Dzięki temu moje ukochane psy (podhalany z Aroniowej Doliny – Bystra i Hrabina www.aroniowadolina.pl) miały schronienie przed upałem i słońcem oraz doskonały widok na turystów.

 

Średniowieczne kosmetyki kąpielowe

W kramie oferowałam średniowieczne kosmetyki kąpielowe wykonane z naturalnych surowców dostępnych w epoce króla Jagiełły (ale nie tylko)… mydła naturalne (z piwem, lawendą, rumiankiem, nagietkiem, owsem), zioła kąpielowe (dziewanna, płatki róży, skrzyp, lawenda, pokrzywa, chmiel), sole do kąpieli (sól z Morza Martwego, gorzka sól magnezowa, kąpiel mleczną z miodem), kadzidła do łaźni, oliwę lawendową do masażu, ocet malinowy do płukania włosów, świece z masłem i olejami roślinnymi do masażu, ręczniki lniane do sauny, do włosów, myjki lniane i woreczki lniane na mydło, no i oczywiście woreczki z suszoną lawendą. Te ostatnie cieszyły się największym wzięciem. Duże powodzenie miały również świece wykonane z naturalnych roślinnych wosków, olejów i maseł, przeznaczone do masażu ciała (lub tylko wybranych partii ciała – dłoni, pięt, kolan, łokci). Po podpaleniu świecy płomień rozgrzewa mieszaninę wosków i olejów roślinnych, które gorące należy wylać na dłoń i masować… gorące oleje wnikają w głębsze warstwy skóry a woski pomagają w zatrzymaniu wody w skórze, przez co nie tylko odżywiają skórę ale również je nawilżają. Terapia skóry takimi gorącymi woskami jest najskuteczniejszą metodą przywrócenia zdrowej kondycji skórze w miejscach narażonych szczególnie na jej przesuszenie i podrażnienie.

Do każdego mydełka i zakupionego naturalnego kosmetyku lawendowego dołączałam malutkie bukieciki lawendy… zapach unosił się w powietrzu… Największą radość sprawiali mi klienci, którzy po zakupach jednego dnia, kolejnego wracali po następne naturalne kosmetyki… Wspaniali ludzie, niezwykła atmosfera i magiczne miejsce jakim jest GRUNWALD! Już nie mogę się doczekać przyszłego roku  

Nieskromnie muszę przyznać, że kram LAWENDOWO Budków z naturalnymi średniowiecznymi kosmetykami kąpielowymi był najbardziej pachnącym kramem na tegorocznej imprezie  „Dni Grunwaldu 2019”. Poniżej umieszczam kilka fotek i serdecznie zapraszam za rok!

 

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste