zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki
naturalne kosmetyki
17 grudnia 2021

Kosmetyki rzemieślnicze na Pikniku Rycerskim w Aleksandrowie Kujawskim 2021 

Piknik Rycerski z okazji 611. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem 

Tradycyjnie co roku w tym czasie odbywała się inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem w ramach Dni Grunwaldu. Niestety w 2021 roku nadal silny strach przed COVID-19 spowodował po raz drugi odwołanie tej cudownej imprezy historycznej. Dlatego też Dni Grunwaldu w 2021 były organizowane przez rekonstruktorów i pasjonatów historii w różnych miejscach.

W Aleksandrowie Kujawskim organizatorem Pikniku w dniach 16-17.07.2021 r. była Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej. Dnia 17 lipca okazały orszak rycerski wyruszył z obozu przy ul. Parkowej na Plac Konstytucji 3 go Maja gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Pikniku - odczytanie Reguły Rycerskiej oraz glejtów, były przemówienia okolicznościowe i powrót do obozu przy ul. Parkowej. W korowodzie rekonstruktorów i ja udział wzięłam wraz z moją ukochaną Piwonią z Aroniowej Doliny (FCI). Dzielnie maszerowałyśmy w okrutnym upale (ponad 30 stopni!) razem z rekonstruktorami (niektórzy przez całe miasto szli na bosaka!). Ale skoro rycerze w pełnej zbroi dali radę, to i my z Piwonią nie mogłyśmy być gorsze kosmetyki rzemieślnicze (relacja TU).

A na Pikniku wszelkie atrakcje obecne były: turnieje bojowe, zmagania łuczników, zespół Roderyk nam przygrywał, różne drużyny i bractwa swój kunszt fechtunku i uzbrojenie prezentowały, kramy rzemieślnicze do siebie zapraszały. Chętni mogli zwiedzić obóz rycerski i poznać życie w średniowieczu. A pogoda jak w pigułce z Dni Grunwaldu: słońce i deszcz i znowu słońce a na koniec burza uniemożliwiająca odbycie inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Trudno, tak widać być miało, oby w przyszłym roku, da Bóg, się udało.

 

Naturalne kosmetyki rzemieślnicze

Mój kram z kosmetykami był usytuowany tuż przy arenie turniejowej, więc turyści dopingujący zmagania rycerzy mogli w przerwach pomiędzy pojedynkami posłuchać opowiadanych przeze mnie ciekawostek historycznych o średniowiecznej higienie i kosmetykach w owych czasach wytwarzanych. Chętni mogli przetestować różne naturalne kosmetyki rzemieślnicze przeze mnie oferowane.

W taki upał najprzyjemniejsze było testowanie peelingu z solą himalajską i olejkiem z drzewa herbacianego. Ten naturalny kosmetyk dzięki zawartości drogocennych olejków po zastosowaniu go na skórę pozostawia skórę oczyszczoną z wrażeniem lekkiego chłodzenia. Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, stąd polecany jest dla cery trądzikowej, gdyż pomaga zwalczać drobnoustroje i wysusza ropne zmiany na skórze. Dodatkowo w kosmetyku zawarty jest olejek macadamia i oliwa z oliwek, które mają niezwykle silne działanie odżywcze dla skóry. W warunkach turniejowo-obozowych prezentowałam go jedynie na dłonie, ale ten rzemieślniczy kosmetyk spokojnie może być stosowany na całe ciało. Oferowane przeze mnie naturalne kosmetyki przechowuję w specjalnych pojemnikach styropianowych, do których w czasie upałów dodatkowo wkładam wkłady z lodem. Rzemieślnicze kosmetyki są wytwarzane w krótkich seriach bez konserwantów, dlatego z jednej strony nie mają chemii a z drugiej ich przydatność do użycia nie jest długa (poza oczywiście mydłami, solami…).

 

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste