zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki
Naturalne rzemieślnicze kosmetyki, Rekonstrukcja historyczna
15 listopada 2023

Radzim 2023 i naturalne rzemieślnicze kosmetyki 

Naturalne rzemieślnicze kosmetyki we wczesnym średniowieczu

Wiosną rozpoczęliśmy sezon od wczesnego średniowiecza. Znajomi z kramu Ozdoby Wikingów już dawno opowiadali nam dużo i „bardzo ciepło” o Radzimiu. Postanowiliśmy ich „sprawdzić”.

W dniach 13-14 maja w Radzimiu (Gołaszyn) można było przenieść się do wczesnego średniowiecza i poznać życie w średniowiecznym grodzie. Na kramach rzemieślnicy prezentowali rękodzieło, kobiety swoich wojów do walk zagrzewały, Dziwoludy i Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl” pięknie przygrywali. Już dzień wcześniej, w piątek ok. 24:00, pojawili się pierwsi turyści, którzy przyjechali w ramach miejskiej imprezy „Miasta Nocą”. Całe obozowisko było pięknie oświetlone pochodniami, świecami, latarniami... Klimat niesamowity!

Na naszym kramie LAWENDOWO BUDKÓW prezentowaliśmy naturalne rzemieślnicze kosmetyki: mydła, masła do ciała, świece do masażu, sole kąpielowe… Opowiadaliśmy o tym, jak ludzie higienę w średniowieczu utrzymywali. Można było u nas umyć ręce szarym mydłem potasowym z ługu z popiołu drzewnego i smalcu z gęsi o właściwościach pielęgnujących i łagodzących, które jest idealne dla każdej cery. A kramu pilnowała nasza kochana podhalanka PIWONIA Aroniowa Dolina (FCI). Niestety, impreza ją troszeczkę onieśmieliła i z saxona niezbyt często wychodziła. Aczkolwiek z innymi pieskami z daleka się witała i ogonkiem im machała Rekonstrukcja historyczna, Naturalne rzemieślnicze kosmetyki

W 2023 r. ta rekonstrukcja historyczna obchodziła 10. lecie i jak się okazało, pobiła dotychczasowy rekord liczby rekonstruktorów. Polana „pękała w szwach” od rekonów i zwiedzających Rekonstrukcja historyczna, Naturalne rzemieślnicze kosmetyki (pomimo dość słabej reklamy w terenie i małej liczby miejsc parkingowych dla zwiedzających – naszym zdaniem). Organizatorzy (Stowarzyszenie Historyczne Grodu Radzim, Jadwiga Majchrzak-Zagrodnik, Kamila Dolata-Goszcz, Sebastian Górny) przygotowali ją na naprawdę wysokim poziomie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę skromność środków finansowych i organizację wszystkiego własnym sumptem – szacun. Nawet segregacja śmieci była! (szkoda tylko, że niektórzy ludzie wrzucali je gdzie popadnie i były potem ręcznie segregowane). Impreza została uwieczniona na pięknych zdjęciach publikowanych m.in. na stronach jej Organizatorów a z lotu ptaka np. TUTAJ 

Gdyby jeszcze były prysznice (taka moja fanaberia Naturalne rzemieślnicze kosmetyki, Rekonstrukcja historyczna), czułbym się niemal jak na Grunwaldzie – taki klimat i tylu ludzi przybyło i tak fajnie było. Super rekonstrukcja historyczna! Polecamy jej następną edycję, która ma rozpocząć się w piątek 17 maja 2024 r.

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste