zero waste
kosmetyki ręcznie robione
naturalne kosmetyki
Lawendowo Budków naturalne kosmetyki
naturalne kosmetyki, zero waste kosmetyki
19 stycznia 2024

Naturalne kosmetyki na Legnickim Polu VI.2023 

Legnickie Pola – rys historyczny

W dniach 9-10.06.2023 r. nasz kram LAWENDOWO Budków oferujący naturalne kosmetyki, wziął udział w upamiętnieniu 782. rocznicy bitwy na Legnickich Polach, podczas której nastąpiło starcie wojsk księcia Henryka II Pobożnego z Mongołami w dniu 9.04.1241 r.

Nie wiadomo, jakimi siłami dysponował Henryk Pobożny. Według historyków, mógł wystawić armię liczącą maksymalnie 6-7 tysięcy ludzi (według niektórych źródeł znacznie mniejszą ok. 1 tys.).

Siły Mongołów były znacznie liczniejsze, mogły liczyć nawet 20 000 wojowników (chociaż bardziej prawdopodobna ich liczba to ok. 10 000). Stanowili oni część wyprawy Batu-Chana, wnuka Czyngis-Chana, który stworzył jedno z największych w dziejach imperium, obejmującego m.in. Chiny, Koreę, Wietnam, Mezopotamię, dzisiejszy Uzbekistan, Turkmenistan, Iran i państwa kaukaskie. Polska była wtedy w szczytowym okresie rozbicia dzielnicowego, stanowiła wiele drobnych księstewek, często skłóconych.

W decydującym momencie bitwy Mongołowie użyli gazów bojowych, co wzbudziło popłoch w armii Henryka Pobożnego. Bitwa była przegrana – zginęła prawdopodobnie co najmniej połowa wojsk Henryka Pobożnego. Książę tragicznie stracił życie a jego odciętą głowę zatknięto na włócznię i obwożono wokół grodu Legnicy, chcąc w ten sposób przerazić obrońców i zmusić ich do poddania się. Przyniosło to odwrotny skutek – obrońcy odmówili poddania grodu i został on niezdobyty. Po bitwie nagie ciało Henryka Pobożnego odnaleziono tylko dlatego, że miał on sześć palców u lewej stopy, co pozwoliło na jego identyfikację przez żonę Annę. Zwłoki zmarłego księcia przetransportowano do Wrocławia i pochowano w tamtejszym klasztorze franciszkańskim.

Po śmierci Henryka Pobożnego dobrze rozwijająca się dzielnica śląska zaczęła stopniowo tracić na znaczeniu ulegając rozdrobnieniu. Klęska prawdopodobnie przyczyniła się do bliższej współpracy dotychczas skłóconych książąt, którzy w obawie przed kolejnymi najazdami zaczęli współdziałać i powiększać swoje wojska.

Więcej o bitwie można poczytać np. TU lub TU. Krótki film z bitwy można zobaczyć TU. Polecamy też obszerną relację Błazna Jajosza o tym dramatycznym starciu TU.

 

Naturalne kosmetyki dla strudzonych wędrowców

Podczas tej imprezy można było nie tylko obejrzeć inscenizację Bitwy pod Legnicą, rycerzy, wojska mongolskie, lecz także posłuchać muzyki średniowiecznej, wziąć udział w dziecięcych pokazach mody średniowiecznej, grach i zabawach plebejskich, zwiedzić: Muzeum Bitwy Legnickiej, Bazylikę Mniejszą, obóz średniowieczny, wysłuchać wykładów tematycznych w mongolskiej jurcie. Na kramach średniowiecznych rzemieślnicy opowiadali o wyrobach rąk własnych oraz sprzedawali swoje produkty. Na naszym kramie LAWENDOWO Budków oferowaliśmy naturalne kosmetyki: mydła, sole do kąpieli, masła do ciała, świece do masażu… - wszystko zero waste. Opowiadaliśmy o pielęgnacji ciała w średniowieczu i o średniowiecznej pralce. Towarzyszyły nam nasze owczarki podhalańskie PIWONIA Aroniowa Dolina (FCI) i BYSTRA Chosna (FCI) o czym opowiadamy TU.

Kolejna bitna na Legnickich Polach już wkrótce w dniach 31 maj – 1 czerwiec 2024 r.! zero waste kosmetyki, naturalne kosmetyki

Media Społecznościowe

zero waste
naturalne kosmetyki
zero waste